poniedziałek, 16 maja 2016

ZALEW BORYSZEW DLA WSZYSTKICH

W związku z przekazaniem umową użyczenia zalewu Boryszew  PZW Okręg Skierniewice i wprowadzeniu przez tą organizację wielu zakazów które mają być przestrzegane przez wędkarzy pod groźbą kary , a mieszkańcy Sochaczewa i okolic nie mogą z niego korzystać mimo ,że woda w większej części należy do Skarbu Państwa oraz mając wątpliwości co do samej umowy zwróciłem się  listem otwartym do Burmistrza Miasta Sochaczew o udostępnienie zalewu całemu społeczeństwu , a nie tylko jednej grupie społecznej.




 Mariusz Bajurski                                                                             Sochaczew dn.16.05.2016 zam.ul.Kościńskiego 13 F                                                                                                                       96-500 Sochaczew

                                                                                      BURMISTRZ
                                                                MIASTA  SOCHACZEW
                                                                                   PIOTR  OSIECKI


                                               LIST  OTWARTY

Szanowny Panie Burmistrzu.

W dniu 23 marca 2016 roku zawarł Pan umowę użyczenia z Polskim Związkiem Wędkarskim Okręg Skierniewice na bezpłatne użytkowanie nieruchomości Skarbu Państwa stanowiącą działkę  nr.ewnidencyjny 1/1 o powierzchni 13,3537 ha ,położoną w Sochaczewie obręb Malesin objętą księgą wieczystą Nr.PL 10/00008629/5.Nieruchomość ta stanowi część zbiornika wodnego powstałego w wyniku prac rekultywacyjnych wyrobisk poeksploatacyjnych kopalni gliny byłej Cegielni Boryszew. Zbiornik ten jest powszechnie znany jako zalew Boryszew.

Zawierając tę umowę  pozbawił Pan jednocześnie wszystkich pozostałych mieszkańców nie tylko Sochaczewa ,ale i okolic z powszechnego korzystania z tego zbiornika czyli wody Skarbu Państwa . Tym samym naruszył Pan przepisy Prawa Wodnego.

Z wyroku z dnia 8 stycznia 2008 roku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi II SA/Łd  1000/07

 ,, KORZYSTANIE Z WÓD  PUBLICZNYCH STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ SKARBU PAŃSTWA MA CHARAKTER POWSZECHNY I WSZELKIE OGRANICZENIA W KORZYSTANIU , DYSPONOWANIU TYMI WODAMI  WINNY WYNIKAĆ Z USTAWY – PRAWO WODNE”.

Pozwolę sobie Panu przypomnieć.

 Ustawa z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo Wodne

 Art.10 pkt.2 .Wody stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego są wodami publicznymi .
Art.34 pkt.1 Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych

pkt.2.Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych,gospodarstwa domowego lub rolnego, a także do wypoczynku,uprawiania turystyki,sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych , amatorskiego połowu ryb.

Art.37 Szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie wykraczające poza korzystanie powszechne lub zwykłe w szczególności:
pkt.8 rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych

W umowie użyczenia § 2 pkt. 2 Czytamy ,,Nieruchomość użyczona zostaje w celu prowadzenia przez Polski Związek Wędkarski działalności statutowej.

Przypominam , że PZW w myśl przepisów Ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym jest uprawnionym do rybactwa i prowadzenia gospodarki rybackiej.

Jednocześnie w swym statucie posiada taki oto zapis:

STATUT PZW

Rozdział II § 7
 pkt. 6 nabywanie i użytkowanie wód ,prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej
 pkt.8 prowadzenie działalności gospodarczej z przeznaczeniem dochodów na działalność statutową
pkt.11 organizowanie rekreacyjnych imprez wędkarskich

Umowa jaką Pan zawarł z PZW naruszyła  Prawo Wodne

Art.20 .1 Grunty pokryte wodami stanowiącymi własność Skarbu Państwa niezbędne do realizacji przedsięwzięć związanych z:

pdpkt.6 –działalność rekreacyjno-usługową

-oddaje się w użytkowanie za opłatą roczną

pkt.2 umowa użytkowania wymaga aktu notarialnego, a do jej zawarcia uprawnione są odpowiednio organy o których mowa w art 11 ust.1

Umowa ta nie jest zawarta w formie aktu notarialnego i oddana jest w użytkowanie bez opłaty rocznej.

Zawarcie tej umowy spowodowało ,że PZW Okręg Skierniewice wprowadził na całym zbiorniku zakaz używania sprzętu pływającego np.pontony,kajaki itp., oraz ponownie zaczął wymagać zezwolenia za wędkowanie pod groźba kary w postaci mandatów. Wprowadzenie tego typu ograniczeń i wymogów jest naruszeniem przez PZW w/w przepisów tym bardziej ,że woda zalewu nie wchodzi w skład obwodu rybackiego ,gdzie upoważniony do rybactwa może pobierać opłaty za wędkowanie .
Natomiast zawierając tę umowę nie wziął Pan w ogóle  pod uwagę dobra pozostałych mieszkańców, a jedynie tylko interes pewnej grupy społecznej. Nie wziął  Pan pod uwagę także propozycji ( złożonej przed podpisaniem umowy z PZW)jednej z organizacji  wodniackich działających na terenie Sochaczewa dotyczącej szerszego zagospodarowania tego zbiornika z możliwością prowadzenia czynnego wypoczynku , szkolenia młodzieży i dzieci w zakresie  nauki bezpiecznego zachowania się nad wodą itp.Zawarcie tej umowy naruszyło przepisy ustawy i umożliwiło PZW Okręg Skierniewice uzyskiwać nienależne korzyści finansowe.(co miało miejsce przez ostatnie 30 lat)
Panie Burmistrzu  samo zarybianie zbiornika i sprzątanie terenu zalewu to nie wszystko.
Chciałbym wierzyć  ,że zawarta przez Pana umowa i jej skutki jakie teraz ponosimy MY mieszkańcy Sochaczewa i okolic nie wyczerpują znamion art.231 § 1 kk .Funkcjonariusz  publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków , działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego , podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Burmistrza o bezzwłoczne rozwiązanie tej umowy i podjęcie stosownych działań które umożliwiały by wszystkim mieszkańcom na powszechne korzystanie z tego akwenu zgodnie z obowiązującym prawem.





                                                                                        Mariusz Bajurski
                                                                                 ,,Sochaczewski Wędkarz”