czwartek, 25 kwietnia 2013

RADY DLA WĘDKARZY cz. I

                                                               

Dzięki uprzejmości i za osobistą zgodą biegłego sądowego z zakresu wędkarstwa kol.Walczaka Władysława zaprezentuje wszystkim wędkującym kilka praktycznych porad z zakresu prawa wędkarskiego oraz jak się zachować podczas kontroli organów uprawnionych do kontrolowania wędkarzy.
Uważam ,że rady te nikomu nie zaszkodzą ,a wręcz przeciwnie pomogą uniknąć nieprzyjemnych i niepotrzebnych przykrych nieporozumień.

       Mariusz  Bajurski
,, Sochaczewski  Wędkarz"



                                 JAK  POSTĘPOWAĆ W  RAZIE  KONTROLI  ?



  Wszyscy muszą pamiętać, że PZW jest stowarzyszeniem, związkiem sportowym i przedsiębiorstwem. Zarząd Główny i okręgi nie posiadają własnych wód. Nie mają też żadnych praw by na wodach publicznych organizować wędkarstwo, zbierać za to składki i żądać przestrzegania swoich uchwał, regulaminów, zakazów i ograniczeń.
Okręgi PZW jako osoby prawne z dniem 1 stycznia 2005 r. otrzymały umowami cywilnoprawnymi tylko obwody rybackie do rybackiego korzystania. Oznacza to, że
                Okręgi PZW  są uprawnionymi do rybactwa czyli są rybakami.              
A więc Zarząd, dyrektor biura, pracownicy a nawet aktyw winni zarybiać, łowić na narzędzia i urządzenia połowowe oraz zbywać złowione ryby. Tak stanowi umowa. Sprzedawanie upoważnień innym rybakom z zarejestrowaną działalnością gospodarczą jest niezgodne z § 5 umowy. I tak to w Polsce jest, że nikt tego nie kontroluje lub nie mają pojęcia czym jest PZW.
Policja, Państwowa Straż Rybacka, Społeczna Straż Rybacka i inne straże mogą zgodnie z art. 42 konstytucji, z art. 22 i 24 ustawy o rybactwie śródlądowym kontrolować przestrzegania tej ustawy i przepisów wydanych na jej podstawie.
EGZEKWOWANIE  INNYCH  PRZEPISÓW jest PRZEKROCZENIEM  UPRAWNIEŃ  czyli czynem  PRZESTĘPCZYM.
O takim przestępczym postępowaniu funkcjonariuszy należy niezwłocznie powiadomić prokuraturę lub policję na piśmie. Wędkarze wędkujący poza obwodem  z kartą wędkarską lub wędkujący z kartą wędkarską i zezwoleniem w danym obwodzie muszą wreszcie zrozumieć, że są obywatelami Rzeczypospolitej i nie mogą być traktowani mandatami lub wnioskami do sądów za naruszenia „jakichś Regulaminów jakiegoś stowarzyszenia”.
Każdy wędkarz winien posiadać przy sobie długopis, notes i przepisy karne ustawy o rybactwie śródlądowym. W następnej części zamieszczę przepisy karne z ustawy by wędkarz wiedział za jakie wykroczenia może być ukarany.
Rady dla wędkarzy: - przyjąć kontrolę grzecznie, poprosić obu o przedstawienie się, poprosić i spisać dane z legitymacji służbowych lub numery ( są z poza województwa, z poza powiatu lub przebierańcy), zaznaczyć dzień i godzinę, poprosić o ile są innych wędkarzy na ewentualnych świadków, zapytać czym możecie służyć, udostępnić w zależności od miejsca wędkowania tylko kartę wędkarską lub kartę i zezwolenie na dany obwód. Sprzedawane lub dawane za członkostwo i wniesienie kilku dodatkowych składek zezwolenia na wszystkie wody w okręgu są niezgodne z prawem. Zezwolenie powinno być na dany obwód rybacki.    Musimy to przeżyć aż Premier i jego ministrowie połapią się kto rządzi w Polsce. Kontrolującemu udostępnić jeżeli obowiązują i są osobne rejestry. Żądanie innych papierów jest przestępstwem. Udostępnić do sprawdzenia samochód, plecaki, siebie (w ubraniach chowają ryby), wędki i pojemniki na ryby. W każdej chwili wędkarz może przedzwonić do oficera dyżurnego policji i poprosić o ochronę przed napastliwym strażnikiem lub policjantem. Należy też brać pod uwagę to czy możecie liczyć na świadków.
  Funkcjonariusze są przewrażliwieni i mogą posądzić o napaść słowną. Do kontrolowanego wędkarza winni dołączyć inni wędkujący by w razie czego być świadkiem. Nie ma zakazu przebywania w pobliżu kontrolowanego. Kontrolujących też powinno być co najmniej dwóch. Kontrolujący winni  pozdrowić kontrolowanego i przedstawić się. Obecna ustawa przewiduje kary za niewłaściwe haczyki, przynęty, inny sprzęt i jest to określone w § 2 rozporządzenia z 12 listopada 2002 r..  
Policjant, strażnik ponoszą odpowiedzialność za niewłaściwy tryb kontroli. Wykroczenie musi wynikać z przepisu art. 27a i 27b ustawy. Wymuszony mandat może uchylić sąd.

Oryginalny tekst na stronie http://rybanaga.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz