poniedziałek, 25 stycznia 2016

SPOŁECZNA STRAŻ RYBACKA POWIATU SOCHACZEWSKIEGO

Po ukazaniu się mojego artykułu ,,ZALEW BORYSZEW BEZ ZEZWOLEŃ" otrzymałem wiele sygnałów na temat działalności SSR Sochaczew jak i jej przedstawicieli. Często powtarzającym pytaniem było : JAKI JEST ZAKRES KOMPETENCJI  SSR ?
Postanowiłem bliżej przybliżyć wędkarzom sytuację prawną SSR oraz zakres jej praw i obowiązków .

OGÓLNE 

USTAWA  z dnia 18 kwietnia 1985 r. O Rybactwie Śródlądowym
Art. 24. 1. Rada powiatu, na wniosek starosty, może utworzyć Społeczną Straż Rybacką albo wyrazić zgodę na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej przez zainteresowane organizacje społeczne lub uprawnionych do rybactwa.
1a. Regulamin Społecznej Staży Rybackiej uchwala rada powiatu.
2. Zadaniem Społecznej Straży Rybackiej jest współdziałanie z Państwową Strażą Rybacką w zakresie kontroli przestrzegania ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie.
3. Nadzór specjalistyczny nad Społeczną Strażą Rybacką sprawuje wojewoda poprzez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej.
4. Strażnikiem Społecznej Straży Rybackiej może być osoba posiadająca kwalifikacje strażnika Państwowej Straży Rybackiej.
5. Minister właściwy do spraw rybołówstwa, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, w drodze rozporządzenia, określa:
1)   zasady sprawowania nadzoru, o którym mowa w ust. 3;
2)   ramowy regulamin Społecznej Straży Rybackiej, określający szczegółową organizację i sposób działania tej straży.

Art. 25.

 1. Strażnikowi Społecznej Straży Rybackiej przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 23 pkt 1–3 i 4 lit. b.
2. Strażnik Społecznej Straży Rybackiej podczas i w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w art. 23 pkt 1–3 i 4 lit. b:
1)   korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym;
2)   jest obowiązany nosić oznakę Społecznej Straży Rybackiej oraz na żądanie okazywać legitymację wystawioną przez starostę.

Art. 23.

 W czasie wykonywania czynności służbowych strażnik Państwowej Straży Rybackiej jest uprawniony do:
1)   kontroli dokumentów uprawniających do połowu ryb u osób dokonujących połowu oraz dokumentów stwierdzających pochodzenie ryb u osób przetwarzających lub wprowadzających ryby do obrotu;
2)   kontroli ilości masy i gatunków odłowionych ryb, przetwarzanych lub wprowadzanych do obrotu oraz przedmiotów służących do ich połowu;
3)   zabezpieczenia porzuconych ryb i przedmiotów służących do ich połowu w wypadku niemożności ustalenia ich posiadacza;
4)   żądania wyjaśnień i wykonywania czynności niezbędnych do przeprowadzania kontroli, a w wypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia:
b)  odebrania za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich połowu, z tym że ryby należy przekazać za pokwitowaniem uprawnionemu do rybactwa, a przedmioty zabezpieczyć,
Tak więc jak widać Ustawa wyraźnie określa ,że strażnik SSR w pierwszej kolejności musi przestrzegać przepisów państwowych ustanowionych w w/w Ustawie.
JAK TO WYGLĄDA W SOCHACZEWIE
Uchwałą Nr.XXVIII/172/2001 Rady Powiatu w Sochaczewie z dnia 16 lutego 2001 roku wyrażono zgodę  na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej w Sochaczewie oraz uchwalono jej regulamin.
Paragraf 1  tejże uchwały mówi ,że ,,Wyraża się zgodę na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej w Sochaczewie przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Skierniewicach "
Widać z tego jasno ,że na wniosek zainteresowanej organizacji(w tym przypadku PZW Okręg Skierniewice) w roku 2001 utworzono SSR która ustawowo podlega pod Starostę , a tym samym tak jak Państwowa Straż Rybacka podlega pod Wojewodę Mazowieckiego.
JAKIE WODY PODLEGAJĄ KONTROLI  SSR SOCHACZEW
SSR Sochaczew podlegają wszystkie powierzchniowe wody śródlądowe (np.zalew Boryszew) w skład których wchodzą  min.obwody rybackie uprawnionego do rybactwa ( np. rzeki Rawka,Bzura,Pisia) 
Na wodach wchodzących w skład obwodu rybackiego strażnicy mogą wymagać takich dokumentów jak: KARTA  WĘDKARSKA (dokument państwowy wystawiany przez Starostę) oraz dokument stwierdzający upoważnienie uprawnionego do połowu ryb ( dla członków PZW są to wykupywane znaczki dot.wniesienia opłaty okręgowej ,dla niezrzeszonych zezwolenie na wędkowanie)
Na wodach nie wchodzących w skład obwodu rybackiego jedynie KARTĘ WĘDKARSKĄ lub zezwolenie właściciela wody.
Natomiast na wodach państwowych wymagana jest jedynie KARTA WĘDKARSKA  w myśl Prawa Wodnego  Art. 34. 1. Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych, morskich wód wewnętrznych wraz z morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej, i z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy nie stanowią inaczej.
2. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przypisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.

ZALEW  BORYSZEW
Zalew Boryszew był już opisywany
 http://sochaczewwedkarz.blogspot.com/2013/03/prawo-i-zalew-boryszewski.html
ale dla przypomnienia w skrócie. Zalew należy w dużej części do Skarbu Państwa (jakieś 2/3 akwenu) niewielka część do zakładu Wavin pozostała do RSP Kozłów BIskupi.
Tak więc jasno z tego wynika ,że nie jest to woda wchodząca w skład obwodu rybackiego PZW, jak również nie jest ich własnością więc na wodzie tej nie obowiązują przepisy ustalane przez ZG PZW jak również PZW Okręg Skierniewice tym samym PZW Koło Sochaczew -Miasto.Natomiast obowiązuje Ustawa o Rybactwie Śródlądowym i zawarty w niej RAPR.
To tak w wielki skrócie celem wyjaśnienia .Mam nadzieję,że rozwieje to wiele wątpliwości co do Społecznej Straży Rybackiej.                                                         
Mariusz Bajurski                                                                                                 
                                                                                                                                                                                                                                                                                      


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz