Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią prezentuję opracowanie mgr.Władysława Walczaka dotyczące :
PRZEPISÓW OBOWIĄZUJĄCYCH WĘDKUJĄCYCH NA WODACH PUBLICZNYCH
Polecam wszystkim wędkującym by zapoznali się z poniższym opracowaniem.
Mariusz Bajurski
,,Sochaczewski Wędkarz"
Przedstawiając broszurę ze szczegółowymi aktualnymi przepisami, komentarzami i informacjami o wszystkich problemach związanych z amatorskim połowem ryb na wodach publicznych proszę o powielanie tekstów rozdziałów i całej broszury. Apeluję o przekazywanie o tym informacji innym internautom i wędkarzom. Proponuję o przesyłanie broszur komendom policji, strażom rybackim wojewodów, strażnikom lasów, społecznym strażnikom rybackim i innym strażnikom uprawnionym do kontroli wędkujących na wodach publicznych (straże gminne czy miejskie nie są upoważnione). Sądzę, że jest to pierwsza próba wydania broszury o przepisach dla wędkujących na wodach publicznych. Mając na uwadze dotychczasowe praktyki nakładania grzywien i kar za naruszanie zakazów, nakazów, ograniczeń, unormowań i regulaminów uprawnionych do rybactwa pragnę uzmysłowić społeczności wędkarskiej, że Konstytucja artykułem 42 dopuszcza karanie za naruszenie czynu zabronionego określonego tylko przez ustawę.
Przepisy obowiązujące wędkujących
na wodach publicznych
Podaję zastosowane skróty w broszurze.
p w – ustawa prawo wodne,
u ryb – ustawa o rybactwie śródlądowym,
u żeg – ustawa o żegludze śródlądowej,
rozp w spr połowu – rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12.11.2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie,
rozp w spr – inne rozporządzenia ministra rolnictwa,
rozp dyr. rzgw – rozporządzenie dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej w sprawie ustanawiania lub znoszenia obwodów rybackich,
a p r – amatorski połów ryb,
RAPR – Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb uchwalony przez ZG PZW.
Opracował: mgr Władysław Walczak – były biegły sądu z wędkarstwa.
Rozdział 1
Rozdział 1 – źródła przepisów amatorskiego połowu ryb (a. p.r.) na wodach publicznych.
Komentarz. Aby zrozumieć przepisy a. p .r. należy poznać i zrozumieć n/w akty prawne. Konstytucja. Art.1-Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Komentarz. Oznacza to, że wszyscy mogą korzystać z dóbr wspólnych (lasy, wody, drogi, itd.) wg jednakowych warunkach. Art.2-Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Art. 32-1.Wszyscy są wobec prawa równi…2.Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Art.42. Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary określoną przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Komentarz. Normy RAPR ZG PZW nie są czynami zabronionymi w ustawie i nie są zagrożone grzywnami lub wyrokami sądu. Art.87.1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Komentarz. Regulamin ZG PZW nie jest ustawą i nie obowiązuje na wodach publicznych. 2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa RP są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego. Komentarz. Aktem prawa miejscowego są np. rozporządzenia dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej w sprawie ustanawiania i znoszenia obwodów rybackich. Rozporządzenia takie muszą być ogłaszane w wojewódzkich dziennikach urzędowych.
Prawo wodne i ustawa o rybactwie śródlądowym. Z uwagi na szczególne znaczenie tych ustaw dla wędkarzy poświęcę jej osobne rozdziały.
Ustawa o żegludze śródlądowej. Ustawa ta wymusza zarządzeniem bezpieczeństwo.
Rozporządzenie M R i R W w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.
Rozporządzenie to jak i niżej wymienione zostaną omówione w kolejnych rozdziałach.
Rozporządzenie M R i R W w sprawie szczegółowych zasad i warunków współdziałania Państwowej Straży Rybackiej z Policją.
Rozporządzenie M R i R W w sprawie szczegółowych zasad i warunków posiadania, przechowywania i ewidencjowania przez Państwową Straż Rybacką broni palnej, sygnałowej, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego.
Rozporządzenie M R i R W w sprawie zakresu i warunków współpracy Państwowej Straży Rybackiej ze Społeczną Strażą Rybacką.
Zamieszczam poniżej rozporządzenia Ministra Rolnictwa w sprawach uprawnionych do rybactwa w tym i okręgów PZW. Komentarz. Polecam zapoznanie się z tymi rozporządzeniami by znać uprawnienia zajmujących się rybactwem w obwodach rybackich.
Rozporządzenie w sprawie konkursu ofert na oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego.
Rozporządzenie w sprawie operatu rybackiego.
Rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji gospodarki rybackiej.
Rozporządzenie w sprawie oceny wypełniania obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej.
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie bezpieczeństwa przy uprawianiu turystyki wodnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz